Jesteś tutaj: Kopalnia Kultury » PL » Pozwiedzajmy » Zabytki sakralne » Kościół pw. Dobrego Pasterza i mauzoleum – Donnersmarcków w Świerklańcu

Kościół pw. Dobrego Pasterza i mauzoleum – Donnersmarcków w Świerklańcu

Kościół i mauzoleum - neogotycki kościółek wraz z kaplicą grobową Donnersmarcków - wybudowany w latach 1896-1897.

Kościół i mauzoleum - neogotycki kościółek wraz z kaplicą grobową Donnersmarcków - wybudowany w latach 1896-1897. Kościółek znajduje się w parku pałacowym niedaleko starego zamku. Mały kościółek (na wzór berlińskiego Monbijou) wraz z kaplicą grobową. Autorem projektu był Juliusz Raschdorf. Kościółek był pierwotnie ewangelickim. Niszczejący po 1945 r. w 1982 r. został przejęty przez miejscową parafie rzymsko-katolicką. Obecnie pełni funkcję kościoła filialnego.

Zapowiedzi - Świerklaniec

25.03.2011

Spotkanie Klubu Książki "Helikon"

25 marca o godzinie 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej - filia w Świerklańcu odbedzie się kolejne spotkanie miłośników książki.

01.04.2011

"Noc z Andersenem" w bibliotece w Nakle Śląskim

W nocy z 1 kwietnia na 2 kwietnia w gminnej bibliotece w Świerklańcu i w filii w Nakle, bibliotekarze będą czytać bajki dzieciom.

26.06.2011

Powitanie lata w świerklanieckim parku

26 czerwca na imprezie plenerowej w Parku w Świerklańcu, która rozpocznie się o godzinie 16.00 posłuchać będzie można chóru "Harfa", oglądnąć występy zespołu "Mały Śląsk" i grupy "Santos".

06.08.2011

Stulecie Chóru "Jutrzenka" z Nakła Śląskiego

W sobotę odbędą się główne uroczystości związane z obchodami stulecia istnienia chóru "Jutrzenka". O 14.00 - Msza Św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa 15.15 - Przemarsz uczestników z kościoła na boisko sportowe, występy miejscowych zespołów dziecięcych, Koła Gospodyń Wiejskich ze Świerklańca, zespołu emerytów "Kwiaty Jesieni", 17.00 - Część oficjalna obchodów, koncert Jubilata 19.00 - Występ wojskowej orkiestry 19.30 - Recital muzyczny Mateusza Janego. Uroczystości zakończy zabawa taneczna.

31.08.2011

Stare widokówki i zdjęcia z Nakła i okolic

31 sierpnia o godzinie 18.00 w bibliotece w Nakle Śląskim odbędzie się prelekcja: "Widokówki i widoki Nakła Śląskiego i okolic utrwalone przez miejscowych fotografów do 1945 roku". Wykład (kolejny z cyklu) organizuje Starostwo Powiatowe z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej. Prelegentem jest Roman Gatys, znany kolekcjoner lokalnych pamiątek, autor licznych publikacji poświęconych śląskiej porcelanie.

Aktualności - Świerklaniec

29.07.2012

Zakończenie pleneru w Świerklańcu

Wystawa pod chmurką tuż przy świerklanieckim pałacu zakończyła uroczyście Międzynarodowy Plener Artystyczny "Świerklaniec 2012"

Konkurs na dyrektora Centrum Kultury Śląskiej rozstrzygnięty

Dr Stanisław Zając został zwycięzcą konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskiem. Decyzję o jego wyborze podjął na swym posiedzeniu w dniu 29 listopada 2012 r. Zarząd Powiatu Tarnogórskiego.

Konkurs Origami

Gminny Ośrodek Kultury w Świerklańcu z siedzibą w Nakle Śląskim. ogłasza konkurs na Origami Modułowe.

06.06.2013

Drzewa w Centrum Kultury Śląskiej

Każdy miłośnik sztuki, a także natury, powinien zobaczyć te wystawy: wystawę grafik Zenona Dyrszki "Dżungla" i ekspozycję fotografii Marka Wesołowskiego "Drzewa". Dwie różne techniki ukazujące rośliny w niespotykanym kształcie.